Boronica ( Fruti i cili sheron semundjet serioze )

Numri i shpalljes: 28120 | Postuar në: 12.06.2016, 04:15
Përditëso  Ndrysho  Fshij     Kthehu

Çmimi: 4 €

Kategoria Dyqane, Tregti / Farmaci, Farmaci bujqësore

Lloji i shpalljes: Shitet


Jam Driton Rexhepi nga komuna e Shtërpcës. Kam bërë vjeljen dhe pastrimin e Boronicës (Vaccinium myrtillus) është njëri ndër llojet më të rëndësishme dhe më i shëndetshëm për organizmin e njeriut.

Fruta e vogël e boronicës ndihmon punën e trurit, zbut lëkurën e thatë, luan rol në pengimin e zhvillimit të qelizave kancerogjene
si dhe ndihmon jashtëzakonisht shumë personat me semundjen e Anemis-ë. Por këto nuk janë gjërat e vetme në të cilat ndikon
boronica, ja edhe disa arsye tjera se pse duhet ta shijoni më shpesh boronicën.

Ajo ndihmon ne:
1. - Perforcimin e imunitetit.
2. - Stimulimin e trurit: ( ndihmon trurin te punoj me efektshem dhe te mendoj me shpejt dhe sakt!, gjithashtu ngadalson efektet e plakjes se memories).
3. - Ripertririja e Lekures: ( ndihmon qe lekura te jete e paster dhe me e butë )
4. - Shikim me te mire: (dy porcione boronica në ditë e reduktojnë rrezikun nga humbja e shikimit si pasojë e plakjes për madje 38%)
5. - Zemër të shëndoshë: (Pesë ose më shumë porcione me boronica në javë e reduktojnë rrezikun nga sulmi në zemër, veçanërisht te femrat)
6. - Sheqeri më i ulët: (Boronicat kanë nivele të ulëta glikemike, kanë efekt pozitiv në rregullimin e sheqerit në gjak, veçanërisht te personat që tashmë vuajnë nga diabeti).
7. - Preventiva kundër kancerit: (Antocianina që i jep ngjyrën e errët boronicave, sulmon qelizat kancerogjene).
8.- Ndihma për fshikëzën: (Boronicat, përmbajnë komponentë që ndihmojnë murin e fshikëzës për t’i luftuar bakteret dhe infeksionet e traktit urinar).
9 .- Reduktimi i dhjamit në bel: (Polifenolët që gjenden në boronica ndikojnë në shpërbërjen e qelizave yndyrore, qe ndihmon eleminimin e dhjamit rreth barkut).
10. - Kundër kapsllëkut: (Boronicat ndihmojnë në hidratimin e traktit të zorrëve, gjë që është shumë e rëndësishme për funksionimin normal të tyre).
11. - Shëndeti i eshtrave: (Boronicat përmbajnë një dozë të madhe të manganit, i cili luan rol kyç në zhvillimin e eshtrave. Nëse fëmija juaj pëlqen boronicat, le t’i konsumojë ato kur të dëshirojë, sepse në këtë mënyrë do ta zhvillojë një masë dukshëm më të dendur të eshtrave sesa moshatarët e tij).
12. - Kundër fryrjes së stomakut: (boronica luan rol kyç për shfryrjen e organizmit dhe veçanërisht të barkut. Këshillohet të konsumohet çdo ditë nga femrat pas moshës 40-vjeçare. Po ashtu boronicat kurojnë problemet e venave si dhe ndihmojnë qarkullimin e gjakut).

Pasi që ky frut ka këtë rëndësi aq të madhe, në shtetet Evropiane kushton deri në 25 Euro ( 1Kg), Kurse në Kosovë llojet e boronices se kultivuar kushtojne deri në 6-9 Euro (1Kg)

- Këtë frut mund ta bleni nga: 20 Korriku deri ne fund të sezonIt ( muajinTetor)
- Cmimi i saj nëse e bleni nga unë është 4 euro (deri më 15 Gusht - pas 15 Gushtit deri në Tetor kushton deri në 5 euro 1Kg)... Të interesuarit më kontaktoni në nr... | 044/452/290 |

" Ata të cilët nuk e dinë vlerën e Boronicës dhe mendojnë se unë po sajoj gjëra të pa verteta , Konsultohuni me mjekun! "

 Shtërpcë     Shtërpcë

Dërgo E-mail

 Driton